Erhan Usta: 'Çorum'un kalkınması, Samsun'u etkiler'

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan USTA, “Çorum ilinin kalkınması, bölgede bir sinerji oluşturarak, Amasya, Samsun gibi illerin de gelişmesini olumlu etkileyecektir” diye konuştu

Erhan Usta: 'Çorum'un kalkınması, Samsun'u etkiler'

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan USTA, “Çorum ilinin kalkınması, bölgede bir sinerji oluşturarak, Amasya, Samsun gibi illerin de gelişmesini olumlu etkileyecektir” diye konuştu

22 Ocak 2018 Pazartesi 17:15
Erhan Usta: 'Çorum'un kalkınması, Samsun'u etkiler'

Geçtiğimiz haftalarda Çorum Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret eden MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan USTA, TBMM Genel Kurulunda, Sayın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanına KOBİ tanımındaki ciro kriterinin revize edilmesine ilişkin önerisini iletmişti. İlk kez 2005 yılında konulan ve 25 milyon TL olan, daha sonra da en son 2012’de 40 milyon TL’ye çıkartılan, ciro kriterinin ivedilikle 60-65 milyon TL’ye yükseltilmesinin KOBİ’lerimiz açısından hele ekonominin sıkıştığı şu ortamda çok faydalı olacağını düşünüyorum diyen USTA, yapmış olduğu Çorum ziyareti sonrası, Çorum ekonomisine ilişkin Meclis Araştırma Önergesi de vermeyi ihmal etmedi.

ÇORUM ORTALAMANIN ÇOK ALTINDA KALDI

USTA vermiş olduğu önergede Çorum’un ekonomik göstergelerini Türkiye ortalamasıyla mukayese etti ve “2002 yılında nüfusu 564 bin olan ve geçen 14 yılda nüfusu en çok düşen dördüncü ilimiz olan Çorum’un 2016 yılı nüfusu 528 bin kişidir.

2014 yılında Türkiye’de kişi başına GSYH 26.489TL iken Çorum’da kişi başına GSYH bu seviyenin %35,5 altında 17.084 TL olarak gerçekleşmiştir.

2016 yılında, Türkiye’de her 1000 kişiden 173 kişi 4a kapsamında sigortalı çalışırken, Çorum’da sadece 108 kişi çalışmaktadır. Türkiye’de 4a kapsamında sigortalı çalışanların ortalama günlük kazançları 83,73 TL iken, Çorum’da 71,40 TL’dir. Bu rakamlar, Çorum ilinin ekonomik anlamda ortalamanın ciddi bir şekilde altında kaldığını açıkça ortaya koymaktadır.” dedi.

ÇORUM SANAYİCİLERİNİN BAŞLICA SORUNLARI VE TALEPLERİ

USTA, Çorum OSB’deki iş çevrelerinin bir takım sorunları ve taleplerini sıraladı:

Havaalanı ve demiryolu ihtiyacının gündemde olmasına rağmen henüz bir ilerleme olmaması,

Merzifon Havalimanının uçuş saatlerinin uygun olmaması ve yeterince sık olmaması,

Çorum-Merzifon Havalimanı yolunun uzunluğu, daha kestirme yeni yol talebi,

Ankara-Çorum-Samsun hızlı tren projesinin hızlandırılması, yük ve yolcu taşınmasının önünün açılması,

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının dört senedir KOBİ’lerin yararlanacağı destek programlarına çıkmaması sebebiyle 2014 yılından beri KOBİ’lerin destek alamaması,

KOBİ tanımındaki ciro kriterinin enflasyon oranında güncellenmemesi nedeniyle KOBİ ölçeğinden çıkılması,

Yeşil pasaport ihracat kriterinin yüksekliği,

Döviz kurlarındaki aşırı oynaklığın, fiyat oluşumunda belirsizliği arttırması ve sipariş alınmasında yaşanan sorunlar,

İhracat KDV iadelerinin hızlandırılması,

Çalışma hayatında karşılaşılan sorunlar, çalışanlar üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve işveren prim desteklerinin arttırılması,

Sanayici için zorunlu olan yeni kurallara uyumda, aşamalı bir geçiş için sanayicilere zaman tanınması,

ÇORUM’UN KALKINMASI BÖLGEDE SİNERJİ YARATIR

Sorun ve taleplerin büyük çoğunluğu sadece Çorum’da değil, genel anlamda bütün sanayicilerde gözlenmektedir diyen USTA, “Çorum’un sanayisinin özellikle makine ve gıda alanlarında bir üretim ve ihracat potansiyeli mevcut olup, alınacak tedbirlerle bu potansiyelin daha etkin kullanılması gerekmektedir. Çorum’da kişi başına ihracatın Türkiye ortalamasının çok altında olmasına rağmen, hızlı bir gelişme göstermesi bu potansiyeli işaret etmektedir. Çorum ilinin kalkınması, bölgede bir sinerji oluşturarak, Amasya, Samsun gibi illerin de gelişmesini olumlu etkileyecektir.” görüşünü dile getirdi. Önergenin önümüzdeki haftalarda TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi bekleniyor.

Son Güncelleme: 22.01.2018 17:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.