Medrese binası ‘Kültür Evi’ olarak hizmet verecek

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KULLANIM TASARRUFUNDA BULUNAN TARİHİ HAZİNEDARZÂDE SÜLEYMAN PAŞA MEDRESE BİNASI YAPILAN ÖZEL ÇALIŞMA İLE BİRLİKTE ‘KÜLTÜR EVİ’NE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ. LİSE VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK OLARAK AKADEMİK İÇERİKLİ KURS VE DERS PROGRAMLARI İLE VATANDAŞLARIN KATILACAĞI SÖYLEŞİLERİN DÜZENLENECEĞİ ‘KÜLTÜR EVİ’ BUGÜN DÜZENLENEN PROGRAM İLE BİRLİKTE HİZMET VERMEYE BAŞLADI. PROGRAMA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DEMİR, SAMSUN CUMHURİYET BAŞSAVCISI MEHMET SABRİ KILIÇ, SAMSUN ÜNİVERSİTESİ (SAMÜ) REKTÖRÜ PROF. DR. MAHMUT AYDIN, İL MÜFTÜSÜ SEYFULLAH ÇAKIR, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENEL SEKRETERİ İLHAN BAYRAM, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BÜROKRATLARI, KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ TEMSİLCİLERİ, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ TEMSİLCİLERİ, KENTİN KANAAT ÖNDERLERİ VE VATANDAŞLAR KATILDI.

03 Kasım 2023 Cuma 16:18
Medrese binası ‘Kültür Evi’ olarak hizmet verecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kullanım tasarrufunda bulunan tarihi Hazinedarzâde Süleyman Paşa Medrese binası yapılan çalışma ile birlikte ‘Kültür Evi’ olarak hizmet vermeye başladı.

210 yıllık tarihi binadaki Kültür Evi’nde lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak akademik içerikli kurs ve ders programları ile vatandaşların katılacağı söyleşiler düzenlenecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihi yapının amacına uygun şekilde hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kullanım tasarrufunda bulunan tarihi Hazinedarzâde Süleyman Paşa Medrese binası yapılan özel çalışma ile birlikte ‘Kültür Evi’ne dönüştürüldü. Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak akademik içerikli kurs ve ders programları ile vatandaşların katılacağı söyleşilerin düzenleneceği ‘Kültür Evi’ bugün düzenlenen program ile birlikte hizmet vermeye başladı. Programa Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, İl Müftüsü Seyfullah Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kentin kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.

“Gayret, hakkaniyet ve samimiyetle çalişiyoruz”

Programda konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Yerel yönetimler şehirlerin hemen hemen her alanda hizmetkarıdır. Belediyeler gece gündüz çalışma yeridir. Biz de bu konuda büyük bir gayret içindeyiz. Gayret, hakkaniyet ve samimiyetle kentimiz için çalışıyoruz. Bu noktada tarihi binamız yeni bir düzenleme ile artık ‘Kültür Evi’ olarak hizmet verecek. Gençlerimiz için çok güzel programlar burada düzenlenecek. Tarihi yapı amacına uygun şekilde hizmet vermeye devam edecek. Başta gençlerimiz olmak üzere tüm hemşehrilerimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Konuşmanın ardından Kur’an-ı Kerim okunup dua edilmesinin sonrasında katılımcılar ‘Kültür Evi’ni gezdi. Ayrıca vatandaşlara yemek ikramında bulunuldu.

Hazinedarzâde Süleyman Paşa Medresesi, 1813 yılında Hazinedarzâde Süleyman Paşa tarafından inşa edilmiş. Uzun yıllar medrese olarak hizmet vermiş. Tarihinde birkaç kez yangınlar yaşamış. Bir müddet Vakıflar Bölge Müdürlüğü hizmet binası ve ticari işletmeler olarak hizmet vermiş. 2016 yılında Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce restorasyon çalışmalarına başlanan ve Saathane Meydanı Projesi içerisinde yer alan Süleyman Paşa Medrese ve Camisi 3 yıllık bir restorasyon sürecinden geçmiş. Restorasyondan sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne intikal etmiş.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.